Od 1 stycznia 2026 r. wchodzą w życie nowe zasady prowadzenia ewidencji dla osób rozliczających się ryczałtem. Zmiany dotyczą zarówno przedsiębiorców, którzy już korzystają z ryczałtu, jak i tych, którzy dopiero planują go wybrać.
1. Koniec z dziennymi zestawieniami faktur
Do tej pory można było sporządzać zbiorcze zestawienia faktur sprzedaży i na ich podstawie robić jeden wpis do ewidencji. Od 2026 r. ta możliwość znika.
➡️ Każda faktura będzie musiała być wpisana osobno, bezpośrednio w ewidencji przychodów.
Ewidencję trzeba będzie prowadzić elektronicznie, choć przepisy dopuszczają jeszcze wersję papierową.
2. Nie wykorzystasz już ewidencji VAT do celów ryczałtu
Dotychczas wielu przedsiębiorców korzystało z ewidencji VAT jako podstawy do ustalania przychodów w ryczałcie. Od nowego roku nie będzie to możliwe.
Zmiana ma związek z nowymi strukturami JPK_EWP.
3. Mniej obowiązków przy odliczeniach
Od 2026 r. nie trzeba będzie wpisywać w ewidencji przychodów odliczeń, które wpływają na wysokość miesięcznego ryczałtu.
4. Nowy wzór ewidencji przychodów
Ewidencja zostanie rozszerzona o dodatkowe kolumny:
-
numer identyfikujący fakturę z KSeF,
-
identyfikator podatkowy kontrahenta.
❗ Obowiązek wpisywania NIP kontrahenta nie dotyczy przychodów dokumentowanych dowodami wewnętrznymi i raportami fiskalnymi.
5. Rozszerzony wykaz środków trwałych
W wykazie pojawią się nowe informacje:
-
data wytworzenia środka trwałego,
-
numer faktury z KSeF,
-
numer dokumentu przyjęcia do używania lub likwidacji środka trwałego,
-
rodzaj dokumentu potwierdzającego nabycie lub wytworzenie.
Nowe dane trzeba będzie uzupełniać dla każdego środka trwałego i każdej wartości niematerialnej i prawnej wprowadzonej po 1 stycznia 2026 r.
6. Ważne: stare środki trwałe bez zmian
Jeśli środek trwały trafił do wykazu przed 1 stycznia 2026 r., nie trzeba uzupełniać nowych dodatkowych danych.
To samo dotyczy ewidencji prowadzonej przed zmianą formy opodatkowania (np. przejściem z KPiR na ryczałt).
źródło: Gazeta Podatkowa nr 100 (2288) z dnia 15.12.2025
